ÇORUM TİME

Diş sağlığınızı ihmal etmeyin!

Çorum’da açıldığı günden bugüne modern binası ve her türlü diş tedavisiyle vatandaşların ilgi odağı haline gelen dentaGROSS, Çorum’un ilk özel ağız ve diş sağlığı merkezi olarak dikkat çekiyor.

Diş sağlığınızı ihmal etmeyin!
306
06 Ekim 2021 - 13:31

Çorum’da açıldığı günden bugüne modern binası ve her türlü diş tedavisiyle vatandaşların ilgi odağı haline gelen dentaGROSS, Çorum’un ilk özel ağız ve diş sağlığı merkezi olarak dikkat çekiyor. Bizde sizler için diş sağlığı konularında dentaGROSS doktorlarından bilgiler aldık.

dentaGROSS Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Burcu Cebeci Yıldızhan, eksik dişler konusunda vatandaşları uyardı!

Dt. Burcu Cebeci Yıldızhan; ‘’Bazı sebeplerden ötürü çekilmiş ya da doğuştan hiç oluşmamış dişlerin ağızda eksikliği bir takım sorunlara yol açmaktadır. Eksik dişler; çiğneme fonksiyonunun bozulmasına, boş kalan çene kemiğinin zamanla erimesine, eklem problemlerine, yüz görünümünde bozulmalara ve mide problemlerine yol açabilir. Eksik dişlerin olduğu bölgelere implant, köprü protezi ya da hareketli protezler yapılmalıdır’’ dedi.

dentaGROSS Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Uzm. Dt. Burcu Duman ise çocukluk çağı çürükleri konusunda önemli bilgiler paylaştı;

Duman; ‘’Süt dişlenme 6-8 aylıkken ağızda ilk süt dişinin görülmesiyle başlayıp 2.5-3 yaş arasında süt dişlerinin tamamının ağızda görülmesiyle tamamlanmaktadır. Bu dönemde görülen diş çürükleri genellikle üst ön kesici dişleri etkileyerek hastalığın şiddetine bağlı azı dişleri de içine alabilmektedir. Erken yaşta görülen çocukluk çağı çürüklerini süt dişlerin düşeceği düşüncesiyle dikkate almamak en büyük hatadır. Bu çürükler tedavi edilmediği taktirde ağrı, apse, erken süt dişi kayıpları, beslenme yetersizliği, çene gelişimi geriliği, konuşma bozukluğu ve okulda konsantrasyon bozukluğuna neden olmaktadır’’ dedi.

Merkezin Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Nurettin Tilkioğlu ise gelişen teknoloji ışığında sedasyon ile yapılabilecek diş tedavileri konusunda bilgiler verdi.Tilkioğlu; ‘’Son yıllarda diş tedavilerinde gelişmeler olurken, sedasyon uygulaması da buna büyük katkı sağlamaktadır. Günümüzde korkan çocuk ve ya yetişkinlerin diş tedavilerinin yapılabilmesi için sedasyon uygulaması yaygınlaşmaktadır. Yeni doğan bebekten ileri yaşlardaki yetişkinlere kadar her yaş grubuna güvenle uygulanabilmektedir. Halk arasında genel anesteziyle karıştırılan ancak farklı bir uygulamadır. Genel anesteziden farklı olarak sadece damar yolundan verilen ilaçlarla yapılan, işlem sonrasında yapılan işlemin hatırlanmadığı derin uyku halidir. Hastanın uyanması çabuk olup dakikalar içersinde günlük hayatına dönebilmektedir. Sedasyon uygulamaya yetkili doktor anestezi uzmanıdır’’ dedi.

Merkezin Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Kazancı, telli ve telsiz ortodonti tedavileri hakkında tedavi olacak hastaları aydınlattı.

Kazancı; ‘’Ortodonti, dişlerin düzgün bir şekilde sıralanmasını sağlayan ve çene-yüz düzenliklerinin teşhis ve tedavisiyle ilgilenen uzmanlık dalıdır. Tedavi her yaşta mümkün olabildiği gibi süresi probleme göre değişiklik gösterse de yaklaşık 18-24 aydır. Çocuklarda ortodontik problemler oluşmadan koruyucu önlem almak ve önleyici tedaviler uygulamak daha önemlidir. Bu sebeple erken muayene olmakta fayda vardır. Tüm bunların dışında tel tedavisi sırasında görüntüden rahatsız olan estetik kaygısı olan hastalar için geliştirilen şeffaf plak tedavileri de son yıllarda oldukça gelişmiştir’’ dedi.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), Ortodonti (Diş Teli Tedavisi), Sedasyonla (Uyutarak) Tedavi Protez Tedavileri, İmplant Tedavileri, Kanal ve Dolgu Tedavileri, Diş Beyazlatma ve Gülüş Tasarımı.

Adres: Çorum Valiliği Karşısı Kadeş Barış Meydanında.

Telefon: 0 364 213 13 19- 0 850 259 77 00

whatsapp hattı: 0 534 509 91 19

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.