ÇORUM TİME

EN ZENGİN 100 LİSTESİNDE BİR ÇORUMLU

EN ZENGİN 100 LİSTESİNDE BİR ÇORUMLU
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
27 Ekim 2013 - 16:54

Son Güncelleme: 27 Ekim 2013 16:54 EN ZENGİN 100 TÜRK2004 yılında başlayan En Zengin 100 Araştırması’nın bu yıl 10’uncusunu sonuçlandı. Listenin zirvesinde bu yıl da Koç Ailesi yer aldı. Koç Ailesi’nin serveti 8 milyar doların üstünde. İkinci sırada da yine Şahenk Ailesi yer buldu. Ekonomist dergisinin yaptığı hesaba göre, Şahenk Ailesi’nin serveti 7-8 milyar dolar arasında bulunuyor. Bu yıl üçüncü sırada ise Şevket Sabancı ve Ailesi yer aldı. Şevket Sabancı ve Ailesi’nin servetinin ise 6-7 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

GİRENLER VE ÇIKANLAR

Listeye bu yıl dahil olan isimler Mehmet Cengiz (Cengiz İnşaat), Orhan Ailesi (Orhan Holding), Umur Üstünberk (Üstünberk Holding), Cemal-Armağan Özgörkey (Özgörkey Holding), Tosyalı Ailesi (Tosyalı Holding) ve Selim Uyar (Permak Grubu) olarak sıralanıyor. Listeden bu yıl çıkan isimler ise Ulusoy Holding’in bölünmesi sonrasında Yılmaz-Haluk ve Alican Ulusoy, Murat Vargı Avni_Celik1MV Holding), Hasan Aslan (Ortadoğu Rulman), Rona Yırcalı (Best Grubu) ve Karaağaç Ailesi (Bilim İlaç). Karaağaç Ailesi’nde kardeşler arasında bölünme yaşandı. Murat Vargı’nın ise Turkcell’deki payı yıllar itibariyle azaldı.

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Listeye baktığımızda önemli kaymaların da olduğu görülüyor. Rusya’da 784 milyon dolara AVM satışı yaparak bir üst lige çıkan Erman Ilıcak (Rönesans Grubu) bunların başında gösterilebilir. Yine Nakipoğlu, Yıldırım, Pak Aileleri, Erbakır’ın ortakları olan Erikoğlu, Abalıoğlu Aileleri, Fettah Tamince (Rixos), aldıkları ihalelerle ses getiren Limak İnşaat’ın ortakları Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız, Çarmıklı Ailesi listede yukarı çıkan önemli isimler. Bunun yanında listede aşağı gelenler arasında en çok dikkat çeken isim ise medya grubu devlet kontrolüne geçen Mehmet Emin Karamehmet. Altın fiyatlarındaki olumsuz hareketlerden etkilenen İpek Ailesi de listede dört basamak aşağı indi.

ÇORUMLU İŞADAMI 72.SIRADA

Listenin 72. sırasında bulunan Sinpaş Holdingin sahibi Çorumlu hemşerimiz Avni Çelik ise 750 milyon-1 milyar dolarlık servetiyle dikkat çekiyor. Avni Çelik kimdir? 1950 Çorum Alaca doğumlu İnşaat Mühendisi Avni Çelik, Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Ankara’da Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi mezunu Avni Çelik, ilk iş deneyimine 13 yaşında hattat olarak başladı. Üniversite döneminden itibaren ticari ve sınai teşebbüslerinde bulunan Çelik, üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’a geldi. Şuan 39 yıllık deneyime sahip Sinpaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, ilk projesini Ayvalık Sarımsaklı’da yaptı. İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası üyesi olan Avni Çelik, Çorum Eğitim Vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Boğaziçi Vakfı kurucu ve/veya mütevelli heyeti üyeliği de yapan Avni Çelik, Sinpaş’ı 1974 yılında kurdu.

SİNPAŞ HOLDİNG BÜNYESİNDEKİ ŞİRKETLER

1. Sinpaş GYO,

2. Sinpaş Yapı,

3. Servet GYO,

4. Prodek,

5. Seranit,

6. Mikron’s,

7. Dekor’s,

8. SAF Gayrimenkul,

9. Çelik & Çelik,

10. Kök Menkul,

11. KAT Turizm,

12. Ottoman Gayrimenkul,

13. Constrall,

14. Yapımek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ