ÇORUM TİME

Glutensiz mutfak eğitimi aldılar

Çorum Çölyak Derneği tarafından yürütülen ”Glutensiz Mutfak Uygulamaları Projesi kapsamında eğitimler devam ediyor.

Glutensiz mutfak eğitimi aldılar
92
21 Eylül 2021 - 11:47

Çorum Çölyak Derneği tarafından yürütülen ”Glutensiz Mutfak Uygulamaları Projesi kapsamında eğitimler devam ediyor. Manisa’dan eğitimler için özel olarak gelen iki uzmanın gözetiminde üç gün süren glutensiz yiyecek yapım kursları katılımcılardan büyük ilgi gördü. Manisa’da faaliyet gösteren, glutensiz ürünleri müşterileriyle buluşturan bir kafenin sahibi şef Emine Yılmaz ile glutensiz yiyecek yapım uzmanı Seriban Sarı tarafından dernek üyelerine eğitimler verildi. Uzmanlar, kursiyerlere su böreği, profiterol, ekler, yaş pasta, poğaça ve kurabiye çeşitlerinin yapımını en ince ayrıntılarıyla uygulamalı olarak gösterdi. Kursta sağlıklı glutensiz unlar ile un karışımları hakkında faydalı bilgiler verildi.

“Bilgi ve Birikimlerimizi Paylaştık”

Uzman Şef Emine Yılmaz ve Şef Yardımcısı Seriban Sarı, Çorum’da böyle bir eğitime katılmaktan çok mutlu olduklarını dile getirdi. Yılmaz ve Seriban, “Uzun ve yorucu bir yolculuk sonucu buraya gelmemize rağmen gördüğümüz ilgi bizi çok memnun etti. Kursiyerlerimizin hayatına büyük katkı sağlayacak olan bilgi ve birikimlerimizi paylaştık. Glutensiz unların uygun kullanımı çölyaklılar için büyük önem taşıyor. İnsanların sağlığına katkı yapmak hepimizin görevi. Bu güzel eğitimi gerçekleştiren Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu’na teşekkürü bir borç biliyoruz” dedi.

Uzmanlara Teşekkür Etti

Konu hakkında açıklama yapan Dernek Başkanı Fatma Müjgan Demir ise “Öncelikle gerçekleştirdikleri bu harika eğitim için ”Manisa Glutensiz Rota Kafe” sahibi Şef Emine Yılmaz ile ”Most Natura” firması sahibi Seriban Sarı’ya çok teşekkür ediyorum. Kendilerinden çok güzel bilgiler ve glutensiz yiyecek yapım eğitimleri aldık. Glutensiz unlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğinin püf noktalarını öğrendik. Çok faydalı ve kıymetli bir eğitim oldu. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle gerçekleştirdiğimiz ‘Glutensiz Mutfak Uygulamaları’ projemizin bir eğitimini daha başarıyla tamamladık. Kursiyerlerimizdeki gelişimi görmek bizleri çok mutlu ediyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.