ÇORUM TİME

HASTANEDE YENİ BİR BÖLÜM DAHA AÇILDI

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Palyatif Bakım Servisi açılarak hastaların hizmetine sunuldu.

HASTANEDE YENİ BİR BÖLÜM DAHA AÇILDI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
08 Mart 2018 - 12:50

Son Güncelleme: 8 Mart 2018 12:50 Palyatif bakım, yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hastalarda ağrının ve eşlik eden sorunların kapsamlı tanımlanarak önlenmesi, azaltılması, fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesinin arttırılmasının amaçlandığı bir tedavi ve bakım sürecidir. Aynı zamanda hasta ailesinin de hastalık ve yas sürecinde duygusal ve manevi olarak desteklenmesine katkı sağlar. Palyatif bakım servisi ‘’Hastaların yaşamına yıllar değil, yıllarına yaşam katmak’’ amacıyla yaşam kalitesi kanser, nörolojik hastalıklar, ileri dönem organ yetmezlikleri gibi nedenlerle ciddi ölçüde bozulmuş, hareket kabiliyeti belirgin derecede azalmış hastalarımızın tedavi edilip bakımlarının profesyonel sağlık ekibince yapıldığı merkezdir. Servisin temel amacı hastaların başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel ve ruhsal sıkıntı ve semptomlarının rahatlatılması ve şikayetlerinin giderilmesidir. Küratif ya da yaşamı uzatıcı tedavi şansı olmayan, hayatın son dönemindeki hastalara bakımevlerinde uygulanan tedavi modeli servisimizde alanında uzman sağlık ekibince verilmekte.

Palyatif bakım servisi Çorum Hitit Üniversitesi Erol Oçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi E bloğunda ve 6. Katta yer alıyor. Merkezde 11 adet çift kişilik ve 8 adet tek kişilik hasta odasında toplam 30 hasta takip edilebilmekte. Servisde ayrıca muayene odası gibi tıbbi alanlar yanı sıra meşguliyet ve etkinlik odası, çok amaçlı salon ile hasta yıkamak için ayrı banyo yer almakta. Muayene odaları hekimin hastasına müdahalede bulunabileceği, aile görüşmeleri ile psikolojik ve sosyal hizmetleri de verebileceği tıbbi araç-gereç ve donanıma sahip odalar. Meşguliyet odası hastalara yönelik dil terapisi, hastaların fiziksel ve ruhsal rahatlamalarını sağlayacak tedavi ve hizmetler gibi psikososyal hizmetlerin sunulduğu mekandır. Çok amaçlı salonda hastalar ve hasta yakınları dinlenebilmekte. Çalışma ekibinde 1 anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı hekim, 1 sorumlu hemşire, 17 servis hemşiresi, 1 fizyoterapist, biri bayan olmak üzere 3 manevi destek görevlisi, 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 yara bakım hemşiresi, 1 tıbbi sekreter ve 2 temizlik personeli hizmet vermekte.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ