ÇORUM TİME

HUBUBAT ÜRETİCİLERİNİ UYARDI

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, buğdayda görülen sarı pas hastalığı konusunda uyarılarda bulunarak hububat pas ve septoria hastalığı konusunda çiftçilerin duyarlı olmasını istedi.

HUBUBAT ÜRETİCİLERİNİ UYARDI
530
28 Mayıs 2020 - 11:44

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, buğdayda görülen sarı pas hastalığı konusunda uyarılarda bulunarak hububat pas ve septoria hastalığı konusunda çiftçilerin duyarlı olmasını istedi. Sarı, yaptığı yazılı açıklamada, tam olarak bu dönemde hububat pas ve septoria hastalıklarının önemli bir risk oluşturduğunu belirtti. Sarı pas hastalığının hububat bitkisinin yapraklarının üst yüzeyinde makine dikişi şeklinde sarı renkte kabarcık oluşması olduğunu belirten Sarı, septoria hastalığının ise yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış küçük, düzensiz, kırmızı kahverengi lekeler olduğunu kaydetti. İlimizde yaşanan yağışlı ve yüksek nemli ortam sıcaklık değerlerinin de optimum koşullara ulaşmasıyla, Hububat ekim alanlarında Pas, Septoria ve sık ekim yapılan yerlerde Buğday Külleme Hastalıklarının önemli bir risk oluşturmuştur. Sarı pas ve Septoria Yaprak Leke Hastalığı gibi hastalıklarla etkin ve zamanında mücadele yapılamadığı takdirde üründe yüksek verim kayıpları olmaktadır.

MÜCADELESİ: 1- Kültürel Önlemler: Sık ekim yapılmamalı, yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalı, analiz sonuçlarına göre gübreleme yapılmalı, özellikle yüksek oranda azotlu gübre kullanılmamalı, Pas ve Septoria Hastalıklarına dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmalıdır.
2- Kimyasal Mücadele: Hububat Pas ve Septoria Hastalıklarına karşı hastalığın şiddetli olarak görüldüğü yerlerde yeşil aksam ilaçlaması şeklinde kimyasal mücadele yapılır. Hastalık belirtileri görülmeye başladığında ilk ilaçlama yapılmalıdır. İlk ilaçlamadan on gün sonra ikinci ilaçlama yapılır. Genellikle iki ilaçlama bu tür hastalıklar için yeterlidir. Hububat Pas ve Septoria Hastalıkları ile etkin bir mücadele amacıyla İl ve İlçe Müdürlüğümüz elamanları hububat ekim alanlarında gerekli kontrolleri yapmaktadır. Çiftçilerimizin de kendi hububat ekim alanlarını sürekli kontrol ederek hastalık belirtilerini gördükleri takdirde İl/İlçe Müdürlüklerimizle irtibata geçilmesini istedi. Hububat Pas ve Septoria Hastalıkları ile etkin mücadele yaptıkları takdirde Hububatta verim kayıpları önlenmiş olacaktır. Tüm üreticilerimize hayırlı bol kazançlar dilerim dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

1xbetbetpasmariobet