ÇORUM TİME

İskilip’in sulama projeleri görüşüldü

AK Parti Milletvekili Erol Kavuncu, beraberinde İskilip heyeti ile birlikte Devlet Su İşleri 5. Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

İskilip’in sulama projeleri görüşüldü
32
18 Kasım 2021 - 10:33

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, beraberinde AK Parti İskilip İlçe Başkanı Yusuf Kaya ile Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürü Murat Alp’i makamında ziyaret etti. Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan Milletvekili Kavuncu, ziyarette İskilip’in sulama yatırımlarının masaya yatırıldığını belirtti. Kavuncu, ziyaretle ilgili şunları söyledi: “İlimizde, ilçelerimizde yapılan, devam eden ve başlayacak olan projeler başta olmak üzere Çorum tarımımızı yakından ilgilendiren DSİ yatırımlarını müzakere ettik. Bölgemizin tarımsal problemlerini ve çiftçilerimizin karşılaştığı sorunları çözüme kavuşturmak için nelerin yapılabileceği üzerine değerlendirmelerde bulunduk. İlçe Başkanımız Yusuf Kaya ile DSİ Bölge Müdürümüzle yaptığımız görüşmede, İskilip ilçemizde isale hattı ihalesi yapılarak çalışmalarına başlanılan, Derekargın Sulama projesinin 2022 yılı içerisinde tamamlanması konusunda fikir birliğine vardık. Ayrıca, Yukarıörenseki, Kayaağzı, Karmış, Yenice, Kutluözü göletleri projelerinin yatırım programına alınması ve İskilip Meydan Çayı üzerine gölet yapılması taleplerimizi ilettik. Söz konusu taleplerimizin 2022 yılı proje yatırım programına alınması, bahar aylarından itibaren çalışmalara başlanılması konusunda mutabık kaldık.

Diğer taraftan ilimizdeki çok önemli DSİ yatırımlarından ve bölgemiz tarımsal kalkınmasına büyük katkılar sunacak olan Tımarlı Sulama projesi konusundaki büyük destekleri için bölge müdürlüğümüz çalışanlarına ve kesintisiz başarılı saha çalışmaları nedeniyle yüklenici müteahhit firma yetkilisine teşekkürlerimizi ilettik. İklim krizi ile her geçen gün daha da stratejik bir hal alan kuraklık ve su tasarrufu gibi konular günümüzün en büyük problemlerinden birisidir. Bu kapsamda Çorum’umuzda sulanabilir arazilerin suya kavuşturulması konusu en önemli gündem maddelerimiz arasına yer almaktadır. Çorum tarımsal arazi büyüklüğü bakımında 81 il arasında 9. sıradadır. Şu anda Çorumda sulanabilir arazilerimizin %48’i sulanmakta olup, mevcut devam eden projelerin tamamlanmasıyla bu oran %79’a yükselecektir. Çorum’da sulanan tarım alanlarını daha da yukarılara çıkararak çiftçilerimizin gelirlerinin artırılması için el birliğiyle çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bölge Müdürümüze yakın ilgi, alâka ve “kolaylaştırıcı” yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.