ÇORUM TİME

İYC GENÇLERİ ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLERİN HUZURUNDA

İYC GENÇLERİ ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLERİN HUZURUNDA
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
19 Mayıs 2015 - 9:30

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2015 09:30 1 (171)

1 (220)

1 (69)

1 (89)

1 (171)İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırlamış olduğu ‘81 İlimizi Temsilen 81 Genç Tarihiyle Buluşuyor’ konulu proje devam ediyor, İYC gençleri, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında kahramanlıklarla, fedakarlıklarla dolu bir mücadeleye ve zaferlere tanılık ettiler.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Proje Koordinatörü Faruk Özyılmaz, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “81 ilimizi temsilen 81 genç tarihiyle buluşuyor” isimli projemizi, öncelikle 2015 yılı ÇANAKKALE zaferinin 100.yılı olması hasabiyle ve ilave olarak gençlerimizle, kurtuluş savaşında verdikleri, milli mücadele ile taçlandırılan Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Çanakkele illerimize kurtuluş günlerinin kutlandığı tarihlerde ziyaret etmek suretiyle gençlerimize bir nebzede olsa ,o günleri yaşatmayı  ve gençler üzerinde şanlı tarihimizle ilgili farkındalığı arttırmayı amaçladık.

16-17 Mayıs 2015 tarihlerinde Bursa ve Çanakkale şehitlerimize ziyareti düzenledik. İlk olarak 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü Bursa ilimizi ziyaret ettik. Uzun yıllar Osmanlı Devleti’ne Başkentlik etmiş olan Bursa ’da konaklama yapılan otelde katılımcı gençlere öncelikle Tarihçi- Eğitimci Bülent Öztürk tarafından Bursa’nın tarihi geçmişi, kültürel zenginlikleri hakkında bilgiler verildi. Yeşil Bursa da olarak adlandırılan Bursa İlimizde Ulu Camii, Orhan Gazi, Osman Gazi ve asırlık dokusu gençlere tanıtıldı.

17 Mayıs 2015 Pazar sabahı  ise Çanakkale  iline geçildi. Çanakkale’ de ise  Gelibolu yarım adasında bulunan Şehitlik Abidesi, Conkbayırı, Seddülbahir,  Alçı tepe, Anafartalar, Eceabat,  Sargı Yeri Şehitliği Seyid Onbaşı’nın mücadele verdiği alanı, tabyaları, Kilitbahir, Anzak Koyu gibi şehitlik alanları Rehber Turgay Güleç’in anlatımı ile ziyaret edildi. Bu zaferin kazanılmasında Seyid Onbaşı’nın, Nusret Mayın Gemisinin ve Mustafa Kemal Paşa’nın yönlendirici emir ve talimatlarının önemi anlatıldı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Edirne’den Karsa Ülkemizin her köşesinden, her ilinden mücadeleye katılan aynı zamanda Halep’ten, Şam’dan, Bosna’dan ismini zikretmediğimiz  en uzak diyarlardan ve Kudüs’ten  Çanakkale ye gelerek şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum.

Çanakkale İnsanlığa verilen en büyük mesajıdır. Savaşta dahi düşman askerine centilmenlik yapan ecdadımız dünyaya insanlık dersi vermiştir. Bunun yanında birlik ve beraberliğimizin önemini en  güzel şekilde bize vurgulamışlardır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ