ÇORUM TİME

KAZADA OPERATÖR KUSURLU ÇIKTI!

Çorum’da 26 yaşındaki evli ve bir çocuk annesi Esra Aktepe’nin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin yeniden hazırlanan bilirkişi raporunda iş makinesi operatörü “asli kusurlu” bulundu.

KAZADA OPERATÖR KUSURLU ÇIKTI!
20.233
11 Haziran 2020 - 13:49

Çorum’da belediyeye ait iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybeden 26 yaşındaki evli ve 1 çocuk annesi Esra Aktepe, kaza sonrası hazırlanan bilirkişi raporunda “asli kusurlu” olarak gösterilmiş, operatörde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Mahkemenin bu kararı kamuoyunda büyük tepki çekmiş, belediyenin söz konusu alanda yeterli düzeyde güvenlik önlemi almadığı yönünde çok sayıda eleştiriler yapılmıştı. Kazada hayatını kaybeden genç kadının ailesinin itirazı üzerine savcılık yeniden bilirkişi raporu hazırlattı. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından oluşan ikinci bilirkişi heyeti ise kazanın oluşumunda birinci derecede asli kusurun Çorum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde görevli iş makinesi operatörü Adem Ç’ye ait olduğunu belirledi. Ayrıca, Çorum Belediyesi saha sorumlusu Oktay Ç’de raporda tali kusurlu olarak gösterildi.

KAZA YERİNDE YENİDEN KEŞİF YAPILDI

Savcılık, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının katıldığı kapsamlı bir bilirkişi raporu hazırlattı. İş makinesi operatörüne olay yerinde yeniden keşif yaptırıldı. Bilirkişi heyetinde yer alan uzmanlar karayollarından görüş istedi. 12 sayfalık yeni bir rapor hazırlayan uzmanlar, ilk bilirkişi raporunun aksine kazanın oluşumunda birinci derecede asli kusurun iş makinesi operatöründe olduğunu tespit etti.

SAHA SORUMLUSU DA TALİ KUSURLU 

Ayrıca, ilk raporda hiçbir suç isnat edilmeyen Çorum Belediyesi saha sorumlusu da ikinci kez hazırlanan bilirkişi raporunda yeterli düzeyde güvenlik tedbiri uygulamadığı gerekçesiyle tali kusurlu bulundu.

YENİ GÖRGÜ TANIKLARI ORTAYA ÇIKTI

Bu arada, kaza sonrası bazı görgü tanıkları dinlenmiş, ilk bilirkişi raporu bu tanıkların beyanları üzerine hazırlanmıştı. Üzücü kazanın ardından yeni görgü tanıkları ortaya çıktı. Savcılık, yeni görgü tanıklarının dinlenmesi üzerine ikinci kez bilirkişi raporu hazırlanmasını istedi.

KAZA SONRASI OPERATÖR SERBEST

Hatırlanacağı üzere, Çorum’da 30 Mayıs Cumartesi günü meydana gelen üzücü kazada evli ve bir çocuk annesi Esra Aktepe, yolun karşısına geçmeye çalışırken iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybetmişti. Adem Ç. yönetimindeki Çorum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne ait iş makinesi, Ulukavak Mahallesi Mavral Sokak’ta yolun karşısına geçmeye çalışan kadına çarptı. İş makinesinin altında kalan kadın, olay yerinde yaşamını yitirdi. İş makinesi operatörü Adem Ç. ise polis ekiplerince gözaltına alındı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Adem Ç, savcılığın “tutuklama” talebine rağmen çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
Burak12 Haziran 2020 / 15:30

Kimseyi savunacak suçlayacak değilim lakin ilk raporla ikinci raporun farklı çıkması olacak iş değil. İlk raporu hazırlayan da bilir kişi. İlle ailenin itiraz etmesi mi gerekiyor??

1xbetbetpasmariobet