ÇORUM TİME

KAZAKİSTAN’DA 4 ÜNİVERSİTE İLE ANLAŞILDI

KAZAKİSTAN’DA 4 ÜNİVERSİTE İLE ANLAŞILDI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
19 Mart 2014 - 15:20

Son Güncelleme: 19 Mart 2014 15:20 az

az1

az2

az5

az6

az7Akademik işbirliklerinde bulunmak üzere Kazakistan’a giden Hitit üniversitesi rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Astana ve Almatı şehirlerinde düzenlenen Uluslararası Eğitim Fuarına katıldı. Alkan’a Kazakistan’da yapmış olduğu görüşmelerde Hitit üniversitesi; Rektör Danışmanı/Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. M. Ömer Bostancı, Uluslararası İlişkiler Birimi Personeli Okt. Oya Uslu ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü İsmail Eker eşlik etti.
Rektör Alkan ilk ziyaretini Kazakistan’ın Astana şehrinde bulunan ve ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan L. N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesine yaptı. 1996 yılında kurulan ve 2005 yılında Avrupa Üniversiteleri Beyannamesini alan üniversite 2013 yılında ise Avrupa Üniversiteler Birliği’ne tam üyelik hakkı kazanmıştır. QS Dünya Üniversiteleri sıralamalarında 2010 yılında ilk 500, 2012 yılında ilk 400 içinde yer alan L. N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi Webometrics 2014 Ocak sıralamasında dünya çapında 2304’inci ülke içinde ise 1. sırada yer almıştır. Ülkenin en iyi öğrencilerini çeken Üniversite, 13 fakültesindeki 66 bölümde 64 lisans, 65 yüksek lisans, 29 doktora programı ve yaklaşık 2000 akademik personeli ile 13.271 civarında öğrenciye eğitim vermektedir.
Ülkemizdeki yükseköğretimin oldukça gelişmiş olduğunu belirten L.N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abzal Taltenov ve Ekonomi Fakültesi Dekanı Serik B. Makysh, genç bir üniversite olmasına rağmen Üniversitemizin çalışma ve girişimlerini başarılı bulduklarını bu nedenle yakın bir gelecekte daha başarılı işlere imza atarak, adından daha çok söz ettireceğine inandıklarını ifade etti.
Bu gelişmeler doğrultusunda iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında ikili işbirliği protokolü imzalandı.
Rektör Reha Metin Alkan, bu görüşmenin ardından başta Amerika, İngiltere, Fransa olmak üzere Dünyanın çeşitli ülkelerinden 70 üniversitenin katıldığı uluslararası eğitim fuarındaki standımızı ziyaret etti. İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve diğer Türk üniversitelerinin yanı sıra Kazakistan’dan da 50 üniversitenin katıldığı fuarda, Üniversitemiz Kazak öğrencilerle bir araya gelerek öğrencilere Üniversitemizin akademik ve sosyal olanakları ile uluslararası değişim programlarını tanıttı.
Prof. Dr. Reha Metin Alkan,Almatı’da düzenlenen uluslararası eğitim fuarına katıldı. Fuar sonrası Alkan, Yabancı Diller Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli ile bir araya geldi. Alkan, Prof. Dr. Sabri Hizmetli’ye Üniversitemize, Ülkemiz dışından ve Kazakistan’dan ilk olarak öğrenci göndererek Üniversitemizin şu anda geldiği yabancı öğrenci noktasında başlangıcı ve temeli oluşturduğunu bu anlamda da Üniversitemize verdiği desteklerden dolayı şükranlarını sundu.
Prof. Dr. Sabri Hizmetli de, Hitit Üniversitesinin yurt dışından gelen öğrencilere bir aile ortamı hazırladığını ve çok ilgilendiğini ifade ederek teşekkürlerini sundu. Her zaman için Hitit Üniversitesi ile çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Kazakistan’ın 70.000’e yakın öğrencisinin yurtdışında eğitim aldığını ve eğitime böyle yoğun bir ilgisi olan ülkede, üniversitemizde gerekli olan öğrencinin Türkiye’de öğrenim görmesi için yapmış olduğu çalışmaların önemine dikkat çekti.
Alkan, 17 Mart 2014 Pazartesi günü de Almatı şehrinde 3 üniversiteyi akademik işbirliği amacıyla ziyaret etti.
İlk olarak 1992 yılında Kazakistan’ın ilk özel üniversitesi olarak kurulan Kimep Üniversitesi ziyaret edildi. Rektör Prof. Dr. Chang Young Bang, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ronald Voogdt, Prof. Dr. William Gissy ve Dr. Martin Q’Hora ile Uluslararası Birim Başkanı Elmira Suleimanova ve Akademik İşbirliği Başkanı Uzm. Stanley Currier tarafından karşılanan Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, toplantı esnasında üniversitemiz hakkına bilgiler vererek yapacakları işbirliklerinin öneminden bahsetti. Kimep Üniversitesi yetkilileri de kendi üniversitelerindeki akademik ve sosyal olanaklar hakkında bilgi verip üniversitemiz öğrenci ve öğretim elemanlarını üniversitelerinde görmekten memnun olacaklarını, öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin uluslararasılaşma için önemli olduğunu vurguladı. Bu görüşme sonrasında da Üniversitemiz, Kimep Üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı Protokolü imzaladı.
Modern eğitim anlayışıyla ülkenin öncü üniversitelerinden olan Kimep Üniversitesi %10-11 i uluslararası olmak üzere toplam 3.300 öğrenciye eğitim vermektedir. EU ve EMBA tarafından akredite olmuş programları ve çift diploma programları ile 160 üniversite ile işbirliği içinde olan Kimep Üniversitesi, her yıl yaklaşık 160 öğrencisini ortak üniversitelere gönderip, bir o kadarını da misafir etmektedir. Üniversitenin öğrencileri mezuniyetlerinden sonraki yaklaşık 3 ay içinde iş bulabilmektedir. Akademik personelin %30’nun farklı ülkelerden olduğu üniversitede 3 haftalık yaz kampları da düzenlenmekte olup bu kamplarda öğrencilere çeşitli alanlarda akademik ve sosyal olanaklar sunulmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan üniversite Webometrics 2014 Ocak ayı sıralamasında 6214. sırada yer almıştır.
İkinci olarak 1992 yılında bir devlet üniversitesi olarak kurulan Turan Üniversitesi ziyaret edildi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kuanysh A. Tazabekov, Prof. Dr. Leyla A. Tussupova ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Dr. Alma Issabayeva tarafından karşılanan Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bu topraklarda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Astana ve Almatı’da kampüsleri olan ve toplam 25 lisans, 15 lisansüstü ve 5 doktora programında yaklaşık 12.000 öğrenciye eğitim veren üniversite, bir çoğu Amerika olmak üzere pek çok yabancı öğretim görevlisine de ev sahipliği yapmakta. Eğitim dili Rusça ve Kazak Türkçesi olmasına rağmen uluslararasılaşmaya önem verdiklerinden Çince, Türkçe ve İngilizce olarak da ders verdiklerini belirten Prof. Dr. Kuanysh A. Tazabekov, 78 dersin İngilizce olarak verildiğini, akademik değişim ve işbirliği etkinliklerini artırmak istediklerini vurguladı. Bu anlamda Mevlana Programının önemli olduğunu, bu fırsattan yararlanmak istediklerini, bu nedenle de Hitit Üniversitesi ile öğrenci ve akademik personel değişimi yapacaklarını ifade etti.
Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan bir sonraki görüşmesini de 1997 yılında kurulan ve Almatı’daki iki kampüsünde eğitim veren Kazak-Amerikan Üniversitesi’ne yaptı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serik Sıkhımbayev, Prof. Dr. Raushan Kh. Kabilova ve Uluslararası İlişkiler Ofisi sorumlusu Uzm. Clara Akhmetova tarafından karşılanan Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan toplantı salonunda üniversiteye ilişkin bir sunum izledi. Üniversitelerine olan ilgiden memnun olduklarını dile getiren ve Türk üniversiteleri ile işbirliği yapmak istediklerini belirten Prof. Dr. Serik Sıkhımbayev, Mevlana Değişim Programı’nın yanı sıra akademik işbirliği protokolü imzalama teklifinde bulundu. Bu bağlamda Üniversitemiz ile Kazak Amerikan Üniversitesi arasında Mevlana Değişim Programı Protokolü ve İkili İşbirliği Protokolü imzalandı.
250 akademik personeli ile yaklaşık 6000 öğrenciye eğitim veren Üniversite, UNESCO tarafından akredite olmuş programları ve çeşitli proje çalışmaları ile Kazakistan’ın mimarlık ve mühendislik alanındaki öncü üniversitelerinden biridir.
Prof. Dr. Raushan Kh. Kabilova, Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı geleneksel olarak farlı ülkelerde düzenledikleri Kasgasa Festivali’ne davet ederek 2016’daki festivali Hitit Üniversitesi’nde düzenlemeyi teklif etti. Bunun yanında çift diploma programı ve yüksek lisans öğrencileri için staj imkanı sunan programları teklif eden Prof. Dr. Raushan Kh. Kabilova, öğretim elemanı değişimi programına da ilgi duyduğunu belirtti.
Ziyaret edilen 4 üniversitede de ilgiyle karşılanan Hitit üniversitesi rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ziyaretlerinde Üniversiteye ilişkin genel bilgi paylaşımında bulunarak Üniversitemizin yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen uluslararasılaşma ve akademik işbirliklerine büyük önem verdiğini vurguladı.
Rektör Alkan, Üniversitenin uluslararası öğrenci alımına 2013 yılında başlanmış olmasına rağmen daha ilk yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 100 öğrenicinin üniversitemizde eğitim görmesinden mutlu olduğunu, bu sayı ve öğrenci çeşitliliğini artırmak istediklerini ifade etti. Ayrıca, dil, tarih, kültür vb. açısından pek çok ortak yönümüz olan Kazakistan ile yapılacak anlaşmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak bu öğrencilerin yabancı uyruklu öğrenci olarak değil birer arkadaş ve kardeş olarak görüldüklerini açıkladı.
7 Fakültemiz, 3 Enstitümüz, 2 Yüksekokulumuz ve 6 Meslek Yüksekokulumuzda, yaklaşık 1,000’i lisanüstü öğrencisi olmak üzere 13,000’e yakın öğrencimize 600 akademik personeli ile eğitim veren Hitit Üniversitesi’nin farklı kapsamda 100 uluslararası akademik işbirliği protokolü imzaladığını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, Üniversitemizin akreditasyon ve araştırma projelerine verdiği önemden bahsetti. Bu ziyaret ile başlayan akademik ilişkilerin Mevlana Programı ile güçleneceğini, ileride yapılacak çalışmalarla da daha çok gelişeceğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, yapılan anlaşma ve ziyaretle ilgili memnuniyetini dile getirdi.
Yapılan bu anlaşmalar ile öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız Mevlana Değişim Programı kapsamında alacakları hibe ile karşı üniversiteye gidebileceklerdir. Bu anlaşmalar ile Mevlana Değişim Programı anlaşmalarımız 24, ikili iş birliği anlaşmalarımız ise 45 olmuştur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ