ÇORUM TİME

NUHUT, PROJELERİNİ UMUT RADYO’DA ANLATTI

NUHUT, PROJELERİNİ UMUT RADYO’DA ANLATTI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
07 Mart 2014 - 16:25

Son Güncelleme: 7 Mart 2014 16:25 u2CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, Umut Radyo’da Meltem Çınar’ın canlı yayın konuğu olarak projeleri hakkında bilgiler verdi.  Sabahın erken saatlerden beri durmadan çalıştıklarını söyleyen Kenan Nuhut, insanların kendilerine duyduğu güveni gözlerinden göründüğünü ve güvenin her geçen gün kartopu gibi büyüdüğünü söyleyerek bunun sandığa da yansıyacağını dile getirdi. Açıklamalarını sürdüren Kenan Nuhut, “Bu ülkenin evladı olarak 17 Aralık depremine üzülüyorum. Bu devlet babadır. Bu baba vatandaşı sararken de her türlü şeffaf olur.  Ben bir spor adamıyım bütün ömrüm bu konuda geçti. Uluslar arası alanda hizmetler verdim.  Belediye başkanları göreve geldikleri anda, rozetlerini bir kenara koyarlar. Ama maalesef şehrimizde hizmet dağılımında ayrıştırma görüyorum. Göreve geldiğimizde STK’lar ile birlikte toplumun her kesimi ile birlikte el ele omuz omuza yeniden bir Çorum yaratacağız. 236 bin hemşerimiz çok şaşıracak hizmetlerimize.  CHP şuan da anketlerde baya önde gidiyor. Sonuçları buradan açıklayıp da kimseyi etkilemek istemiyorum.  Anketlerde diğer siyasi partilerle aramızda büyük fark var” dedi.
Canlı Yayında Meltem Çınar’ın “Arasta esnafını ziyaret ettiniz, esnaf sizi sıcak karşıladı. Arasta projenizden bahsedebilir misiniz? “ şeklinde yönelttiği soru üzerine açıklamalarda bulunan CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “Bir takım gelişmelerle projelerimizi basın yoluyla açıklama mecburiyetinde kaldık. Arasta benim çocukluğumun geçtiği yer. Belediye Başkanımızın Arasta ile yıkarım gibi demeçleri var. Ama biz yıkmaya değil, yapmaya geldik.  Arasta ile ilgili restorasyon projesi geliştirdik. O projeden o kadar hoşlandı ki arasta esnafımız, o tarihi dokuyu ortaya çıkaran bir projeyi arasta esnafımız beğenip takdir etti. Projemizle birlikte Arastamız, Böyle üzüm salkımlarının altında çay içtiğimiz bir yer haline gelecek. Belediye Başkanı orda açıklamalarda bulunmuş. Ben kendisine cevap vermem çünkü söz bizim ağzımızdan bir kere çıkar. Biz o projeyi yapacağız şeklinde konuştu.
Nadık vadisi projesini açabilir misiniz? Sorusunun yönetilmesi üzerine CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut,”Nadık vadisindeki halkımız biraz muzdarip. Nadık’ı Ankara’nın dikmen vadisine benzeyen bir proje ile kimsenin hak kaybının olmadığı bir vadi projesi ile marka yerlerden bir tanesi yapacağız.
Çorum’un merkezinde olan tarihi Kale’yi de tarihi dokusunu korumak kaydıyla, ailecek gidilecek tarihi ortamlarda misafirlerin ağırlanabileceği nezih bir mekan haline getireceğiz. Şehrimizi modernleştireceğiz. Tarihi dokuyu teknoloji ile birleştirip, kentimizi modernleştireceğiz. Tarihi dokuyu mutlaka ortaya çıkarmamız lazım. Bu yöndeki çalışmalarımız 31 Mart’tan sonra da hemen başlayacak. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızda alanlarında kendilerini yetiştirmiş çok değerli arkadaşlarımız var. 4 bin kişinin oy kullandığı bir seçimle 14 arkadaşımız seçildi. Herkes alanında uzman ve Çorum’da dürüstlüğü ile tanınmış bilinmiş iş adamları. Bunların dışında fermuar sistemiyle de seçilecek arkadaşlarımız için hangi arkadaşı alsak da Çorum’a faydalı olur diye düşünüp hareket ederek bu mükemmel listeyi oluşturduk. Biz takım arkadaşlarımızla Çorum’a nasıl hizmet ederiz düşüncesindeyiz. Bizim rantla, çıkarla, yolsuzlukla işimiz olmaz. Ve düşüncelerimiz toplum tarafından da görüldü ve büyük taktir topladı” dedi.
Turizm park projenizden bahsedebilir misiniz? Sorusunun yöneltilmesi üzerine CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “1.5 günde 1000 esnafın elini sıktığını dile getirerek, 31 mart ta sorunları masaya yatırıp hep birlikte oturup konuşacağız. Bu kentin bir evladı olarak Çorum’un bu durumundan son derece rahatsızız. Çevre Yolunda leblebici arkadaşların olduğu gibi, bu ilde bakırcılar var, el işi yapan, sanatsal eşya üreten insanlar var.  El emeği üretilen ve Çorum’un sembolü olacak ürünler Turizm park’ta Çorum’a gelen, giden turistlere satılarak ilimize giren döviz miktarını artırmayı planladığımız çok önemli projelerimizden birisidir Turizm Park Projesi” dedi.
Kadeş (Tema Park) Projenizden bahseder misiniz? Sorusunun yöneltilmesi üzerine açıklamalarda bulunan CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “Bizim sporkent projemiz var.  Uluslar arası spor müsabakalarını Çorum’a taşıyacağız. Ben Antalya’da spor müsabakaları yapmıştım. Turizm bakanlığı ciddi kaynaklar harcıyor bu konuda. Bu proje büyük bir istihdam sağlayacak. Spor bölümü okuyan gençler yarınlarından endişeliler. Geçenlerde ben gençlerin kendilerine bu projeleri anlattım.  İstihdam sağlayacak, döviz girdisi sağlayacak projedir Sporkent. Ancak Çorum beton yığını haline gelmiş, ağacın kuşların hakim olmadığı bir park anlayışı var. Çorumun nefes alacağı bir park yok. Bununla ilgili biz 58 dönümlük bir alana bu kadeş parkını yapalım dedik. Şimdiki stadyumun yerine yapacağız Kadeş Tema Parkını. İlk gerçekleştireceğimiz projelerden birisidir bu. Zira şuan ki stadyum yeterli gelmiyor. Sporkent projesinin yeri ile ilgili projeyi bana 31 Marttan sonra sorun. Şehir içinde ulaşımında kolay sağlanacağı alana yapacağız. Verdiğimiz projelerimizin alt yapısı oluşmuştur. Kaynaklarının da nerden sağlanacağı belirledik.  Malum projeler kısa, orta ve uzun vadede gerçekleşecek projeler olarak sınıflandırılır.  Yaratandan ötürü insana insan gibi davranmalıyız. El ele kardeşçe huzur içinde yaşayacağımız bir il yaparsak bu Çorum’u, benim bundan başka bir hayalim yoktur.  Kadeş parkının ismini de dünyada yapılan ilk barış anlaşmasının ismini kullanıp, dünyaca bilinen isimleri kullanmakta fayda var diye düşündük.  Çünkü dünya bu isimleri iyi biliyor ve Çorum’u çağrıştıracak bir proje ile turizme katkı sağlanacak. Mesela Burada bir Merzifon havaalanı var. Buranın adına biz Çorum-Merzifon havaalanı koyabilseydik inanın Çorum dünyaca ve herkesçe bilinen bir yer olurdu. Maalesef bu yapılamamış bari tema parkın ismini Kadeş koyalım dedik.  Projelerimizin hepsinin de alt yapısı var. Belediyenin kaynaklarına bakın, kaynakları tamamen iller bankası ve halktan alınan gelirlerden ibaret. Şuan belediyenin borçları var biz bunu ödeyeceğiz. Biz kaynakları nereden bulacağımızı iyi biliyoruz. Çorum bir, iki, üç defa gerçek Çorum olacak”tır.
Meltem Çınar’ın Çorumlu vatandaşların su fiyatlarından şikayetçi olduğunu belirterek suya dönük nasıl bir politika izleyeceğini sorması üzerine CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “ Çorumlular su parasından rahatsız. Belediye suya yaklaşık 5 yıl içinde yüzde yüz 10 zam yapmış. Biz bunu yarıya çekeceğiz. Su deyince hemen bir diğer projemizden bahsedeyim o da su ile ilgili Çomar barajı projemiz var. Çok güzel nefes alacağımız bir alan ama biz onu iyi değerlendirmemişiz. Yol yok alt yapı yok. Çomar barajı ile ilgili de, Sosyal alanların olduğu bir rekroasyon alanı yaparak orayla ilgili çok güzel bir projemiz var. Öyle güzel bir alan mutlaka teknoloji ile çalıştırarak insanların kullanacağı bir alan yapacağız. Koşu ve yürüyüşlerin yapıldığı pikniklerin yapıldığı sosyal tesislerin olduğu bir yer yapacağız orayı. Dünyanın görmediğim kenti kalmadı. Bu nedenle ufkumuz baya bir genişledi. İnsanlarımız teveccüh gösterirse biz bu projelerimizi hayata geçireceğiz. Çomar barajının etrafında da 7’den 77’ye kadar herkes spor yapacak burada. Spor insanlar birbirine yaklaştırır kaynaştırır. Kötü alışkanlıklardan ulaştırır. Çomar barajı da Çorum’un kaynaştığı projelerden bir tanesi olacak”
Aşağı Sanayi esnafının sıkıntılarına dönük soru yöneltilmesi üzerine açıklamalarda bulunan CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “ Aşağı sanayi de 1.5 günde 1000 dükkan gezdik. Orada bir imar projesi yapılmış. Orada konut üretimi bir hayli pahalı. Oraya giriş çıkış kapatılmış, esnaf orada zor durumda. Oraya yapılacak projeye esnaf karşı değil, oradaki esnafların halkları tam teslim edilmelidir. Suriyeli vatandaşlara yardım ediyoruz, tabiî ki etmeliyiz. Ama kendi insanımızı da göz ardı etmeyiz. Aşağı sanayi esnafımızı seviyorum, alın teri ile temiz para kazanıyorlar. Orada yapılacak plana oradaki esnafımızla bir araya gelerek çözeceğiz. Vicdanların kabul etmediği hiçbir projeye imza atmam. Oradaki imar projesini esnaf tasnif etmiyor. İnşallah o esnaflarla oturup beraber planlayacağız. Şimdiye kadar verdiğimiz hiçbir sözün altında kalmadık. Söz verirken de çok dikkatli olduk. 160 metrekarelik bir dükkânı olan esnaf bir daireye sahip olabiliyor. Orada bir hak kaybı olmamalı. Hak kaybının yapıldığı bir belediyecilik anlayışı içinde olmayacağız”
Dinleyiciler tarafından yöneltilen yaşlılar ile ilgili projeler yok mu sorusuna yanıt veren CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, “Yaşlılar bizim başımızın tacı. Babam ve annem keşke yanımda olsaydı. Ben anne ve babamı kaybettim. Yaşlılarımıza hem fiziksel hem psikolojik hizmet veren merkezler kurulacak. Sağlıklı yaş alma merkezleri kurulacak. Oğlu ve kızı ile birlikte kalan yaşlı anne ve babalarımızın acaba evlatlarımızı rahatsız ediyor muyuz kaygısı düşünen yaşlılarımız için belediyenin araçları ile akşama kadar orada vakit geçirip, belediyenin araçları ile yine evlerine bırakılacaklar. Böyle yaşlanma merkezlerimiz olacak”dedi.
Kadınlarla ilgili ne gibi projeleriniz var? Sorusunun yöneltilmesi üzereni CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut,”14 mahallede kadın danışma merkezleri kuracağız.Hanımların mağdur olduğu konularda çözüm arayışı içinde olacakları birer merkez kuracağız. Meslek edindirme kursları var zaten onu geliştireceğiz. Hanımlarımızın yaptığı el emeği göz nuru ürünlerini Turizm Park’ta Çorum’a gelenlere ve gidenlere satacağız. Meslek edindirme binaları ve kursları yapacağız. Hem kadınımıza hem çoruma katkı sağlayacak bir proje bu. Biz bu projeyi 14 mahalleye kuracağız. Kısa adı ÇORMEK diyoruz. Nikah, düğün salonu, spor salonu, meslek edindirme kurslarının olduğu alanları 14 mahallenin hepsinde yapacağız. Sosyal yardımları artıracağız. Bu yardımları belediye değil, devletin bütçesinden veriliyor zaten” dedi.
Son olarak söylemek istediğiniz neler var? Sorusuna yanıt veren CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, açıklamalarını “Burada TOKİ projeleri yapılmış. İnanın yer seçimi hiç iyi değil. İnsanlar mağdur edilmiş. Ben size ev verdim demekle olmuyor. Orda ki insanların sosyal yaşamına bakıyor musunuz? 25 gündür doğalgazları kesik olan insanların sorunlarını çözdük. Beni yine davet ettiler ve önümüzdeki günlerde yine TOKİ’ye ziyarete gideceğiz. Biz kentsel dönüşümü gerçekleştirirken kimseyi mağdur etmeyecek şekilde planlama yapacağız. Üniversite var Çorum’da. Oradaki öğrencilerinde mutlaka desteklenmesi lazım. Ulaşımdan rahatsızlar önümüzdeki günlerde onlarla da bulaşacağız. Yurtlara ulaşımda zorlanıyorlar. Geleceğimiz olan gençlerimize çok iyi bakmamız lazım. Tekerlik sandalye ihtiyacı olanlara, fakir aile çocuklarının kıyafet ve okul malzemelerini alıp vereceğiz. Benim gezmediğim Pazar yeri kalmadı. Üreticiden tüketiciye taze götüren bir Pazar esnafımız var. Gerçekten zor şartlarda çalışıyorlar. Öncelikle onlara iyi bakmalıyız. Biz Avrupa gibi önce insanımıza değer vereceğiz. Pazar yeri var, tuvaletleri çok kötü pislik içinde. Pazar yerlerinin üzerlerinin kapatılması konusunda  pazarcı esnafımıza yardım edeceğiz. Soğuk hava deposu projemiz var.  Üreticimize önemli bir katkı sağlayacaktır.  Muhtarlar konseyi dedim ben. Muhtarlar devletimizin en küçük birimleri ve halkımızla yan yana. Bakıyorsunuz, muhtarlarımız çalıştıkları yerlerin elektrik ve su paralarını ödemekte güçlük çekiyorlar. Belediyeyle irtibat sağlayamıyor. Biz belediyede onlara yer vereceğiz. Halkın meselelerini çok daha rahat anlatabileceği bir sistem kurup yer tahsis edeceğiz. Biz ağaçsız yol ve cadde bırakmayacağız. Bizim festivallerimiz neredeyse panayıra döndü. Hitit Fuar ve festivalini uluslar arası bir festivale getirmeliyiz. Mutlaka çorumu duyuracak uluslar arası alanda ses getirecek bir fuar yapmamız gerekiyor, biz bunu yapacağız. Başarılı çocukların yaz kamplarını üstleneceğiz. Toplu sünnet ve nikâh törenleri yapılacak. Sünnet ve nikâh yapamayacak aileler var biz bunları belediye olarak mutlaka üstleneceğiz. Osmancık Caddesinden gidin çevre yolu üzerine yapılan o köprüyü hangi akla hizmet yapılmış anlamış değiliz. Böyle hilkat garibesi bir proje niye yapılmış anlaşılabilir değil. Bilgi birikimimi, şeffaflığımı, dürüstlüğümü Çoru ile buluşturmak istiyorum. Bakın haram para benim evlatlarımın boğazından geçmedi. İstediğim şu, Çorum’u çok sevdiğim için, Çorumluyu çok sevdiğim için. Hangi siyasi ve inanca sahip olursa olsun, insanlar sarılıyor. Biz bu ilgiyi kazanınca da sürdürecek, belediyeyi herkesin dertlerini anlatabileceği bir yer haline getireceğiz. Çorum’un bu çehresini değiştirip, turistlerin binlerce dolar bıraktığı bir il haline getirip, marka kent yapmak istiyorum. Çünkü ben bunu çoruma borçluyum.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ

çorlu halı yıkamabeylikdüzü halı yıkamamalatya halı yıkamaankara masaj salonuhttps://bahisanalizleri.com/ Grandpashabet güncel girişizmir escortbetofficePusulabetKlasbahisBetkomBetco altyapılı siteleronwinbetlikebettickethilbetmegapariwonodddiyarbakır masaj salonuelazığ masaj salonuantalya psikologefes casinoizmir psikologesenyurt masaj salonubahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkombodrum escortdenizli çilingireskişehir çilingirsultanbeyli çilingircasibomcasibomcasibomcasibommarsbahisadana klimabodrum klima servisiantalya klima servisivan halı yıkamaadana psikologsultangazi klima servisiSivas escort bayanhttps://kilpatrickspub.com/ankara günlük kiralık evmersin günlük kiralık evbycasinoBetkom1dBahiscommariobetbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelericasino1xbetbahis siteleriBetkomBahiscombonusBetkomAliağa escortMatadorbetsahabet güncelbursa günlük kiralık evmatadorbetizmir temizlik şirketleritarafbetxslotBetkomankara escortladesbet girişladesbet girişladesbet girişmarsbahisKadıköy Escortataşehir escortpendik escortantalya airport transferbeylikdüzü escortgaziemir çilingirkonya günlük kiralık evbetturkeyhttps://www.101tally.com/starzbetistanbul escort bayanhttps://www.villageofdannemora.com/postegro lilihttps://litkovskaya.com/megaparibetticketwonoddonbahisBetpasmarsbahisMatadorbetuçak oyunu bahisligobetcasibommatadorbet girişMeritkingankara escortescort ankarabetkomrokettubeanadolu yakası escortThe SakultahmarsbahisTarafbetTipobetistanbul escortbeşiktaş escortbeylikdüzü escortistanbul escortjetxdinamobetFlorya escortzbahisMarsbahiscasibom girişMatadorbetsahabetBahiscomcasibom girişFatih escortseocasibommarsbahishttps://www.litkovskaya.com/sekabetsekabetbuy tiktok followerscasibomcasibomcasibomcasibomcasibomsahabethttps://www.doeda.one/Casibomcasibom twittercasibom twittermeritkingTipobetbetpasrestbetklasbahisbetebettarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinebettiltbetnisbets10betsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetikimislicratosslotwinxbetbahisalgorabetrotabetcasibomtipobetjojobetkonya eskorttipobetjasminbetJojobetstakestakestake