ÇORUM TİME

ŞAHİNER ATEŞ PÜSKÜRDÜ

ŞAHİNER ATEŞ PÜSKÜRDÜ
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
29 Mayıs 2014 - 10:09

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2014 17:49 2Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, makamında düzenlediği basın toplantısında, Sungurlu Belediyesinin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.
“ 30 Mart seçimlerinde bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı, bize oy veren yada vermeyen herkese teşekkür ederim. Hepimiz Sungurlu’nun evladıyız. Hepimizin amacı Sungurlu’ya hizmettir. Şahsım ve arkadaşlarım tüm meclis üyelerimle beraber, partimle beraber, amacımız gayemiz Sungurlu’yu daha iyi yaşanabilir bir hale getirmektir. Bu düşünceyle yola çıktık. Cenab-ı Allah bizi utandırmasın.
Seçim meydanlarında her zaman sizlere söylemiş olduğumuz şuydu; ‘Şeffaf olacağız, belediyenin tüm bilgi ve birikimlerini sizlerle paylaşacağız. Çünkü yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz’ diye sizlere söz verdik. Cenab-ı Allah bundan sonra da bu sözümüzü tutturmayı nasip etsin bizlere..
Ama belediyemizin şuan ki durumunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. 5 Nisan 2014 Sungurlu Belediyesini teslim aldığımız gün. Sizlerle beraber, coşkulu bir şekilde, sizlerin sayesinde, sizlerin desteği ile teslim aldık ve o gün bugündür belediyemizin bir kuruşunu kimseye yedirmemeye, yiyenlerden de hesap sormaya, seçim meydanlarında ki vermiş olduğumuz sözler ve yeminleri yerine getirmek için de arkadaşlarımızla beraber gece saat 12’ye, 1’e kadar çalıştık. Ve almış olduğumuz netice seçim meydanlarından ‘Sungurlu Belediyesinin 36 trilyon borcu var’ deniliyordu. ‘Sungurlu Belediyesi arıtma tesisi devlet tarafından hibe ediliyor’ deniliyordu. ‘Sungurlu Belediyesinin yan kuruluşu Sunar şirketi kâr ediyor’ deniliyordu. Tabi insanlarımız bilmiyordu, insanlarımızı seçim meydanlarında kandırmak kolaydı. Ama gerçekleri belgelerimizle beraber sizlere açıklamakta bizim boynumuzun borcu oldu.
“SUNGURLU BELEDİYESİNİN BORCU 72 TRİLYON 828 MİLYAR LİRA”
Bugün 1866 da kurulan Sungurlu Belediyesi 2009’a kadar 17 Trilyon borcu vardı. 143 sene Sungurlu Belediyesi’nin borcu 17 Trilyondu. Ama 2009’dan 2014 yılına kadar da Sungurlu Belediyesinin Borcu 72 Trilyon 828 milyar. Size soruyorum; 143 yılda 17 trilyon borcu olan belediyenin 5 yılda bu borcunu 72 Trilyon 828 milyara çıkartmak bir Belediye başkanının basiretsizliği ve beceriksizliğinin işareti değil midir?
“SUNAR ŞİRKETİNİN 2 TRİLYON 161 MİLYAR RESMİ OLARAK BORCU VAR”
Sizlere her şeyi şeffaf olarak açıklayacağız dedik. ‘Sunar şirketi kâr ediyor’ dediler. Şuan itibariyle 2 trilyon 161 milyar resmi olarak borcu var. İnanın Sunar şirketi bir köy bakkalından dahi kötü yönetilmiş. Sunar şirketinin yönetiminde ve nasıl yönetildiğinden hiç kimsenin haberi yok. Bugün ‘kâr ediyor’ denilen şirket, ‘10 trilyon harcadık’ denilen şirket. Bu para kimlerin cebinden çıktı? Tabi ki Sungurlu halkının cebinden çıktı. 10 trilyon yatırım yapılan bir yere Devlet kredisiyle kurulan bir yere eğer ki 10 trilyonluk yatırımla bu şirket kazanmayacaksa, kâr etmeyecekse neden yatırım yaptınız? Her yerde fetva verdiler her yerde 10 trilyon yatırım yaptık dediler. Zarar edecek bir şirket için 10 trilyon harcandı. Biz her zaman belgelerle konuşuyoruz. Şirketin 2012 yılındaki zararı 317 milyar, 2013 yılındaki zararı 565 milyar, 2014 yılındaki zararı 329 milyar.
“BELEDİYE TİCARETE GİRMEYECEK, HİZMET YAPACAK”
Geldiğimiz gün itibariyle her zaman savunmuş olduğumuz şuydu. Belediye ticarete girmeyecek, belediye hizmet yapacak dedik. Bizler belediyenin yapılan bu hizmetleri, harcanan bu paraları tekrar kazanması gerektiği inancıyla 1 ay gibi bir süre içerisinde tekrar ayağa kaldırdık. Şirketimizin vergi borcundan , SSK borcundan dolayı ihalelere giremiyor. Şirketin personelinin maaşını dahi ödememişler, ödeyememişler.
Seçim meydanlarında ‘Kadir Şahiner gelirse personelin maaşını ödemez, personel maaşını alamaz’ dediler. Cenab-ı Allah işte her zaman doğrunun yardımcısı olmuştur. Geldiğimiz gün itibariyle maaşı ödenmeyen 75 personelimizin maaşını, geldiğimizin ikinci günü bizler ödedik. Sunar şirketindeki 37 kişinin onlarda aynı şekilde, o arkadaşlarımızda mağdur olmuş şekilde, onlarında parasını geldiğimizin üçüncü günü bizler ödedik. Her zaman ticarette edindiğimiz felsefe şuydu. Doğruluk ve dürüstlük. Cenab-ı Allah doğruluk ve dürüstlükten bizleri ayırmasın. Sizler bizlere güvendiniz oylarınızı verdiniz, bizlerin yanında oldunuz. Bizler de güveninizi hiçbir zaman sarsmayacağı mızın sözünü verdik.
“BİZ AZİMLİYİZ BUNLARIN ALTINDAN KALKACAĞIZ”
‘Belediyemizin durumu iyi’ dediler. Tabi biz zor bir yola çıktığımızı biliyorduk. Zor bir belediye alacağımızı biliyorduk. Ama bu kadar başarısız bir yönetimin, başarısız bir hesapların teslim edileceğini bilmiyorduk.
Bugün belediyemiz bünyesinde çalışan 200’ü geçkin arkadaşımız var. Ve İller Bankasından gelen para 365 bin lira. Biz bu parayla Sungurlu’ya hizmet edeceğiz ama nasıl edeceğiz. Biz giderleri sıkacağız. Birileri gibi lokantalarda, birileri gibi yanında 20 – 30 kişiyle masraf yapmazsak biz hem bu borcu öderiz hem de insanlarımızı hizmeti getiririz. Ama bizlere biraz zaman vermeniz gerekiyor. Bunların altından kalkmak kolay değil. Ama biz azimliyiz bunların altından kalkacağız.
Şirketimizin zararı 9 trilyon ciro yapan şirketimiz, 2.5 trilyon zarara uğruyor. Esnaf ve ticaretle uğraşan arkadaşlarımız 9 trilyon ciro bir şirketin zarar mı kar mı edeceğini bilirler.Bu konuda ki yorumları siz değerli hemşehrilerimizin vicdanına bırakıyorum.
‘Bugün Pazar yeri yapılıyor’ dediler herkese fetvasını verdiler, 10.5 trilyon değerli hemşehrilerim. Ama bakın Budaközü kenarında yapılmaya başlanan Pazar yeri inşaatı durdurulmuş durumda. 750 milyar gibi bir para çöpe gitti. Bu Sungurlu halkının parasıdır. İhaleyi alan müteahhitle görüştüm.
‘Biz müteahhidiz bu proje yanlış, biz bu projeyi yapmayalım. Ama inandıramadık, kabul ettiremedik projeyi yaptık ve başkanım şu anda bu proje atıl vaziyette duruyor. Çöpe gitti bu para.’ Müteahhit arkadaşımızın söyledikleri bunlar. Size soruyorum değerli hemşehrilerim yazık değil mi? 750 milyar damı çöpe gidecekti? İnşallah daha değişik projelerimizle o 750 milyarı çöpten alacağız ve Sungurlumuzun hizmetine harcayacağız. Sizlerin her zaman bizlere güveni sonsuz. Bundan hiçbir şüphemiz yok. Sungurlu Belediyesine çok değişik projelerimiz var. Bunların hepsini de inşallah yerine getireceğiz.
Biz zoru seven insanlarız ama doğruyu da konuşmak zorundayız. Biraz önce söyledim, bunlar faturalandırılmış hesaplar 322 milyar yemek parası. 45 milyar da faturası alınmamış yemek bedelleri var. Bunların hesabını soracağız ve sormak sorundayız. Sormazsak seçim meydanlarında dediğimiz gibi Allah bizden sorar.
“BİR KİTABIN BEDELİ 17 MİLYAR. ALLAH’TAN KORKUN, ALLAH’TAN..”
Sizlere soruyorum; Bu belediyenin parası bu kadar çok muydu. Sungurlu muzdaki arsa ve arazilerin emlak değerlerini gösteren bir kitap yaptırılıyor 10 adet ve 174 milyar para veriliyor. Yapan kim Ankara Üniversitesi. Kitapçığın içini dolduran kim ? Sungurlu Belediyesi personeli ve Ticaret odası meclis üyeleri. Basan kim bu kitabı. Sayın belediye başkanının üniversiteden hocası. İşte 4 sene okulunda okuduğu Hocası. Bu paraları ödeyecek miyiz ? Hayır ödemeyeceğiz. Kanuni yollara da başvuracağız. Bu şekilde yetimin parasını öksüzün parasının bir kuruşunu yedirmeyeceğiz. Bir kitabın bedeli 17 milyar. Allah’tan korkun Allah’tan.
‘Kilitli parke fabrikası yaptık’ diyorlar, doğru. ‘Bölgenin en büyüğü’ diyorlar, doğru en büyüğü. Bizim geçmişte ki kilitli parke fabrikamız Sungurlu’nun ve çevre belediyelerin ihtiyacını karşılıyordu. Şuandaki fabrikanın 1 aylık üretimi Sungurlu’nun tüm ihtiyacını ve çevreyi karşılıyor.
Geriye kalıyor 11 ay. 11 ay boş yatan bu fabrikaya neden bu kadar para harcadınız? Oradaki elimizdeki şuanda çalışır vaziyetteki makinalarımız bize yeterli değimliydi?
Sungurlu Belediyesini fütursuzca borçlandırmak için var güçleriyle çalıştılar. 143 senede 17 trilyon borç yapan belediye, 5 yılda Selahaddin Uzunkaya yönetimindeki belediye 72 trilyon borç yapıyor. Sizleri Sungurlu Belediyesinin şuan ki durumuyla baş başa bırakmak istiyorum. Düşünün. Sizce doğru muydu ? bu yatırımların gereği var mıydı?
“SUNGURLU HALKININ PARALARINI FÜTURSUZCA HARCADILAR”
Bugün iller bankasından Sungurlu Belediyesinin 1 kuruş ihtiyacı olsa alacak gücü yok. Krediyi sıfırlamışlar. Son kuruşuna kadar almışlar. Sungurlu gibi bir ilçede binlerce gencimiz işsizken, binlerce insanımız açken 10.5 trilyona bir Pazar yeri yapılır mıydı ? Tabi ki yapılmazdı, yapılmaması gerekirdi.
Bakın Aksaray ve Niğde’den örnek veriyorum. 900 bin liraya Pazar yeri yapmışlar. Biz bu illerden daha mı büyüğüz? Tabi kendi babasının parasını vermiyor. Sungurlu Halkının paralarını fütursuzca bu şekilde harcadılar. Bunların hepsinin hebasını soracağız. Tüm hesaplarımızı da kontrol ettiriyoruz. Tabi kendisi maliyeci hesabı iyi biliyor.
4 gün önce gazeteye demeç veriyor. ‘Sungurlu Belediyesinin 50 veya 52 trilyon borcu var’ diyor. Sen 5 sene başkanlık yapmışsın. Sen belediyenin ne kadar borcunun olduğunu bilmeyecek kadar aciz misin ? Demek ki cahil ve aciz bir insanmış ki belediyenin borcunu bilmiyor. Ona da hak veriyorum. 5 yıl Sungurlu da dursaydı bu borçlardan haberi olurdu. 5 yıl Sungurlu’da durmayıp, Ankara Üniversitesinde lisans eğitimi alıp ta bu kitapçıkları 170 milyara yaptırırsa Sungurlu Belediyesinin borcunu bilmez tabi ki. Eğer helalı haramı bilseydin bu paraları birilerine peşkeş çekmezdin. ‘Beton alacağım var’ diye insanlar geliyor. Çekini ödedim, parasını ödedim. ‘Sunar şirketinden 50 bin lira 100 bin lira alacağım var’ diye insanlar geliyor. Belediye başkanımıza haber yolluyorum bu paraları nereye koyduysan, hangi bankadaysa bu paralar, yolla bana alacaklıların parasını ödeyim diyorum. Kendisi pişkin pişkin gülüyor. İnsanları kandırdın, Sungurlu halkını kandırdın. Cenabı Allah’ı da mı kandıracak tın? Kandırabilir misin ? Hesabını orada vereceksin. Burası yalan dünya gerçek dünyaya hepimiz gideceğiz. Oranın da gerçek hesap verme mercii olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız.
“BİZLER KİMSEYİ BELEDİYEDEN ÇIKARMADIK”
‘Bizlerin hakkında personel çıkarıyor, siyaset yapıyor’ diyorlar. Bizler kimseyi çıkarmadık. Sunar şirketinde çalışıp ta Belediyede görev yapan arkadaşlarımız, hepsi Sungurlu’nun evladı, hepsi de yakinen tanıdığım arkadaşlar. Ama seçim bitti Belediye de yoklar. Seçimden 6 ay öncede yoklardı. Kimi raporlu, kimi izinli, tabi bizim çalışma sistemlerimiz onların çalışma sistemlerine benzemiyor. Geldikleri günde kendilerini çağırdım. Dedim ki , ‘Sunar şirketi personelinin Belediye de çalışması kanunen yasak. Buyurun yerinize geçin’ dedim. Tabi insanlar takım elbiseden çıkıp ta, Sunar şirketinde çalışmaya razı gelmediler. Orada çalışanlar bu memleketin insanı değil mi? Müdür diye atadıkları insanlara 2600 lira maaş vermişler. Ama müdürlük vasıfları da yok. Buyurun çalışmaya dediğimiz anda istifa dilekçelerini verdiler. Bir kısmı da işe gelmiyor. Bunların hepsinin raporunu tuttuk. Ama gelmedikleri halde istifa ettikleri halde Belediyeyi ve Sunar şirketini mahkemeye verdiler. Biz hiçbir zaman kanun dışına çıkmadık. Kanunun kestiği parmağa da üzülmedik. Aldıkları parayı helal ettirsinler. Çocuklarına götürdükleri parayı helal götürsünler. Çalışmış olsalardı kimsenin istifasını kabul etmezdim. Biz davamızda haklıyız ve sonuna kadar götüreceğiz.
Araç aldık diye seviniyorlar. Bugün kademeye gidin çift çekici bir tır 1.5 senedir yatıyor. Paslanmış ve dünyanın parası verilmiş o tıra. O tırımız Sungurlu halkının parasıyla alındı. Ama 1.5 senedir anahtar dahi çevrilmemiş. ‘Yeni kamyon aldık’ diyorlar. 4 tane kamyonumuz Çorum’da motor yedi şanzuman dağıttı. Şuanda bir tanesi serviste yatıyor mahkemelik. Bunlarda Sungurlu’nun parası. Bu muydu yeni aldığınız araçlar? Hani ‘sanayiye her ay 80.000 lira parça tamir parası veriyoruz onun yerine araç aldık’ diyordunuz. İşte araçlarımızın hali ortada. Yazık değil mi bu araçlara, yazık değil mi bu paralara.? Tabi ki yazık. Bizler araçlarımızı tekrar belediyemizin hizmetine koyacağız.
“KİMSENİN BELEDİYE DE BİR KURUŞ ALACAĞI KALMAYACAK”
Bugün itibariyle belediyemizin durumunu sizlere belirttim. Belediyemizin şuan ki durumunu sizlere anlattım. Ama belediyemizin şuanda ki durumundan daha kötü bir durum olur muydu. Olmazdı. Bizler Allah’ın izni ve sizlerin desteği ile bunların hepsinin altından kalkacağımıza inanıyoruz. Çünkü yolumuz doğru inancımız doğru. Bizler kimseyi karalamaya, kimsenin hakkında iftira atmak için bunları konuşmadık. Ama doğruları sizlerle paylaşmak zorundayız. Dışarıda dedikodular çoktu. Bu yalanlara inanan hemşehrilerimiz çoktu. ‘Belediyemizin borcu yoktu’ diyorlardı. ‘Personele maaş borcumuz yoktu.’ İşte bunların Hepsini açıkladım. Esnafa olan borcumuz 1 trilyon 850 milyar lira. Ve her gün insanlarımız sıkıntı içerisinde para için yanımıza geliyorlar. İller Bankasından gelen parayı da açıkladım sizlere de açıkladım. 364 bin lira. İnsanlarımızın borcunu ödeyecek miyiz? Tabi ki ödeyeceğiz. Kimsenin belediye de bir kuruş alacağı kalmayacak. Ama bizlere biraz zaman verecekler. Bizlerde gecemizi gündüzümüze katıp ödeyeceğiz. Bakın sabah 6- 6.30 da kalkıyorum mahallelerimizi geziyorum bir eksik vardı diye. 7.30 da işime geliyorum. Belediyeden çıktığım gece 11, 12… Cenab-ı Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın.
Kalksın desin ki ‘belediyenin bu kadar borcu yok. Sayın Kadir Şahiner yalan konuşuyor.’ Ben belgelerle konuştum. Onun gibi yalan konuşmadım. Tüm Sungurlu halkının önünde tartışmaya da açığım. Kendi belgelerini de getirsin. Kalkıp ta Belediye Başkanlığını kaybettiği anda sağda dedikodu çıkardığı halde seçim tekrar olacak dedi. Hala işçilerine bekleyin seçim iptal olacak seçim olacak diyor. Keşke seçim iptal olsa. Gücü yetiyorsa çıksın aday olsun. Biz buna da hazırız. Ama hiçbir zaman Sungurlu’nun menfaatleriyle kimseyi oynatmayız. Sungurlu’nun menfaatlerine en ufak bir zarar vermeye kalkan olursa karşısında şahsımı, ekibimi ve partimi bulacağından kimse şüphe duymasın.
Biz belediye meclisinde 16 arkadaşız. Hiçbir zaman şu düşüncede olmadık. ‘Bizden 7 kişi diğer siyasi partiden 9 kişi biz ayrı grubuz.’ Hayır hepimiz bu memleketin çocuğuyuz. Hepimiz Sungurlu için çalışacağız. Siyaset bitti. Sungurlu Menfaati için 16 arkadaşımla beraber şahsımda dahil birlikte çalışacağız. Sungurlu’nun hayrına olmadık her şeye karşı çıkacağız. Basın yoluyla, meclis toplantılarını halkıma açarak, çünkü meclis toplantılarında da meclise seçmiş olduğumuz arkadaşlarımızın da doğru mu yanlış mı yaptığını değerli hemşehrimizle paylaşmak zorundayız. Biz sözümüzün arkasında olduk. ‘Şeffaf belediyecilik yapacağız dedik.’ Siz değerli halkımıza da şeffaflığı göstereceğiz. Teker teker ispatlayacağız.
Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayız. Biz zoru seven insanlarız. Bu açıklamalarımın nedeni Sungurlu Belediyesinin şuanda ki durumunun ne olduğunu, borç batağının meblağının ne olduğunu siz değerli hemşehrilerimizle paylaşmak. Amacımız gayemiz bu. Siz değerli hemşehrilerimize gerçekten bu 5 yılda hizmet geldi mi gelmedi mi? Onları da sizlerin vicdanına bırakıyorum.
Arıtma tesisinin hibe mi yapıldığını, krediyle mi yapıldığını tesisi yapan müteahhit dahi bilmiyor. Meclis üyeleri de bilmiyor. Çünkü bilgi verilmediğinden dolayı bilmiyor. Onlar da hibe olarak yapıldı biliyor.
Değerli hemşehrilerim, bizlere güvenin, bizlerin yanında yer alın. Bizler sizlerin her zaman hizmetinde olacağız. Her zaman dediğim gibi. Bizler kesinlikle sizlere belediye başkanlık yapmak için değil sizlere hizmet için geleceğiz. Bu düşünceyle yolumuza çıktık.
İş için bir sürü müracaat eden arkadaşlarımız var. Keşke gücümüz yetse. Belediyemizin durumu müsait olsa. Keşke o kardeşlerimizi işe alabilsem. Hepsi arkadaşımız, kardeşimiz. Ama inanın şuanda ki durumumuz bu. Şuanda ödeme planımız bu. Almış olduğumuz arkadaşlarımızın maaşlarını ödeyemediğimiz zaman, ayın on beşinde ayın otuzunda kapıda beklettiğimiz zaman, paramız yok dediğimiz zaman, bizler ticaretimizde böyle bir şey görmedik. Cenab-ı Allah Belediye Başkanlığımızda da yaptırmasın İnşallah. Kul hakkı yemez ve yedirmez sen. Cenabı Allah her zaman yanında olur, zor anında yardım eder.
Kul hakkı yer ve yedirirsen Allah hepsinin hesabını sorar.
“BİZİM SEVDAMIZ SUNGURLU”
Sizlere açıklayacağım daha çok konu var. İlerleyen zamanlarda onları da açıklayacağım. Her zaman Sungurlulu olmaktan gurur duydum. Sizlerin hemşehrisi olmaktan onur duydum. Bizim Sevdamız Sungurlu. Biz Sungurlu’dan başka bir sevdayı yaşamayan insanlarız. Bu sevdayı da hep beraber yaşayacağız. Sungurluyu daha ileri ve daha güzel günlere hep beraber getireceğiz. Biz vermiş olduğumuz sözlerin her zaman arkasında durduk. Geldiğimiz gün itibariyle 15 senedir bağlanmayan Organize Sanayii’nin suyunu geldiğimizin 15. günü bağladık. Fabrikalarımızın musluklarından sular akıyor artık. İşte Sevdamız Sungurlu, İşte Sevdamız Organize Sanayi, İşte sevdamız Meslek Yüksek Okulu. Bugün itibariyle de Meslek Yüksek Okulumuzun yer teslimini yaptık. 15 gün içerisinde de inşaatına başlıyoruz. Kurulurken de yönetimdeydim ve bugün inşaatı zamanında belediye başkanı olarak bizlere nasip etti. Anadolu Öğretmen lisesinin de şantiyesi kuruluyor. Oranın da inşaatı başlıyor. Oradaki kadememizi taşıyor, yer teslimini yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda bu projelerimizi sizlerle paylaşarak, sizlerin düşüncesini alarak, Sungurlu Sevdamızı beraber yaşayarak ve bu sevdanın içerisinde güzel bir Sungurlu, yaşanabilir bir Sungurlu’yu hep beraber el ele vererek, omuz omuza vererek, hiçbir siyasi, hiçbir art düşünce olmadan, tek gayemizin birlik beraberlik olduğumuz olduğunu belirterek, saygılar sunuyorum.

tuzla escort - maltepe escort - kartal escort kadiköy escort - ataşehir escort - ümraniye escort anadolu yakası escort - şişli escort - mecidiyeköy escort taksim escort - beşiktaş escort - ataköy escort bakırköy escort - halkalı escort - bahçeşehir escort avcılar escort - beylikdüzü escort - şirinevler escort istanbul escort - avrupa yakası escort
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ

betlikebettickethilbetmegapariwonoddefes casinomarsbahishttps://kilpatrickspub.com/casino1xbetbahis siteleribonussahabet güncelxslotankara escortladesbet girişladesbet girişladesbet girişmarsbahisKadıköy Escortataşehir escortpendik escortantalya airport transferbeylikdüzü escorthttps://www.101tally.com/istanbul escort bayanhttps://www.villageofdannemora.com/postegro lilihttps://litkovskaya.com/megaparibetticketwonoddonbahisBetpasmarsbahisuçak oyunu bahisligobetankara escortescort ankararokettubeanadolu yakası escortmarsbahisistanbul escortbeşiktaş escortbeylikdüzü escortistanbul escortjetxzbahiscasibom girişcasibom girişseohttps://www.litkovskaya.com/buy tiktok followersstarzbetkonya eskortyabancı dizi izleyabancı diziFenomenbetBayspin girişsweet bonanzamatbetbetgarmatadorbetpin upcasibom girişJojobetJojobetistanbul escortJojobetcasino sitelericasino sitelerideneme bonusu veren sitelersitelerCinsel sohbetbetturkeycasino chefÇekmeköy EscortgrandpashabetMeritkinggrandpashabetgrandpashabethttps://www.thebarbeehousewife.compiabetcasibommatadorbetcasinoplus girişcasibomJojobetJojobetJojobet girişkavbetmariobetdinamobetjojobetbettiltjojobetJojobetjojobetinstagram beğeni satın aljojobetankara evden eve nakliyatgaziantep escortgaziantep escortmarsbahisJojobet girişjojobetbetkomhacklinkjojobetjojobetmatbet girişJojobetmatbet güncel girişjojobetjojobetjojobetqueenbetDumanbetcasibommavibetholiganbetmarsbahismarsbahismatadorbetmeritkingceltabetcasinolevantAliağa Escort Bayanjojobet girişbayspinmislibetgates of olympushttp://www.robinchase.org/https://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzacasinoplus girişjojobetcasibomcasibomcasibom girişjojobetjojobetjojobetjojobetjojobetjojobet güncel girişcasibomcasibomcasibom girişjojobet girişMersin nakliyecasibombaywincasinolevant girişgrandpashabet girisgrandpashabetmatbet girişgrandpashabetmarsbahisgüvenilir bahis sitelericasibomdinamobetasyabahis girişnakitbahisnakitbahisjojobetsahabet girişcasibom girişbackwoodshttps://nimber.com/marsbahis girişmarsbahismatbetbetpark girişonwin girişmatbet girişholiganbet girişjojobetjojobetdinamobetsekabet girişmostbet girişjojobetcasibomjojobetmarsbahisjojobetmarsbahismarsbahismatbetmarsbahiscasibommarsbahisJojobetMarsbahisbahiscombetcioMatbetholiganbetparibahisvdcasinoMatbetMatbet girişmarsbahishacklinkextrabet giriştwitch view botpusulabetpusulabetjokerbetSahabetGrandpashabetJojobetJojobetAtaşehir Escortelitcasinoelitcasinoelitcasino girişelitcasino girişelitcasino girişholiganbet günceljojobet girişjojobet giriş216milanobetAtaşehir Escortmatadorbetmatadorbetdumanbetmariobetbetebetcasibomcasibomjojobetjojobetcasibommarsbahismarsbahisjojobetcasibom