ÇORUM TİME

ŞAPİNUVA GÜZELLEMESİ KİTAPÇILARDA

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Necmi Karkın’ın Çorum’un tarihsel, kültürel ve geleneksel yaşamının kendi üzerindeki etkilerini şiir diliyle anlattığı 72 şiirden oluşan “Şapinuva Güzellemesi” adlı şiir kitabı çıktı.

ŞAPİNUVA GÜZELLEMESİ KİTAPÇILARDA
1.246
28 Kasım 2020 - 11:23

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Necmi Karkın’ın Çorum’un tarihsel, kültürel ve geleneksel yaşamının kendi üzerindeki etkilerini şiir diliyle anlattığı, kitabın önsözünü Şapinuva Kazı Başkanı Hititolog Prof.Dr Aygül Süel’in yazdığı, 72 şiirden oluşan “Şapinuva Güzellemesi” adlı şiir kitabı çıktı. Kitap hakkındaki yorumlarını paylaşan Necmi Karkın, “Çorum Ortaköy’deki Şapinuva antik kentinin Hititler üzerinden referans alarak yansıttığı estetik melankoli, günümüzde de etkilerini sürdürmektedir. Hititlerin önemli bir kentleri olan Şapinuva, Hattuşa ve Boğazkale de önemli ve çok değerli sonuçlar yüzyıllarıdır duygusal, kültürel ve sanatsal etkiler bırakmıştır. Bu etki Geç Hitit devletlerinin Kilikya’ya (Karatepe) kadar taşınmasında varlık göstermiştir” dedi.

Karkın, “Çorumda Hititler sonrası ve günümüze kadar (Selçuklu ve Osmanlı gibi) gelen tüm yaşanmış ve yaşanan kültürel olgular “Şapinuva Güzellemesi” adlı kitapta şiirsel imgelerle yorumlarla yansıma bulmaktadır. Şiirlerin güzelleme (Halk Edebiyatı) tarzıyla yapılanması hem Çorum hem de Çukurova’daki etkilerinin güncele taşınması bağlamında önemli olmaktadır. Ve Çorum’un Necmi Karkın da bıraktığı duyumsal hisler, şiirlerle derin içeriklere dönüşmüştür. Kitap, “Şapinuva Güzellemesi”, “Şapinuva Ağıdı” ve “Hattuşa’dan Kilikya’ya” olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Önsözünü Şapinuva Kazı Başkanı Hititolog Prof.Dr Aygül Süel’in yazdığı kitap 72 şiirden oluşmaktadır” ifadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

1xbetbetpasmariobet