ÇORUM TİME

Şapinuva ören yerinde mezuniyet töreni

2020-2021 eğitim öğretim yılı Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezuniyet töreni Ortaköy ilçesinde bulunan Şapinuva tarihi ören yerinde gerçekleştirildi.

Şapinuva ören yerinde mezuniyet töreni
09 Eylül 2021 - 12:05

2020-2021 eğitim öğretim yılı Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezuniyet töreni Ortaköy ilçesinde bulunan Şapinuva tarihi ören yerinde gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine Ak Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Kara, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Şenödeyici, Dekan Yardımcısı Dr. Hüseyin Altındağ, Şapinuva eski Kazı Başkanı ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aygül Suel, yeni Kazı Başkanı Dr. Önder İpek, öğrenci ve öğrenci velileri katıldı. Mezuniyet töreninde bir konuşma yapan Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, “İlçemiz sınırları içerinde yer alan Şapinuva tarihi ören yeri Hitit Medeniyetine Askeri, Dini, İdari ve Ticari Başkentlik yapmıştır. Bölgemizdeki çalışmalar 1990 yılında kurtarma kazıları ile başlamış, yaklaşık 30 yıldır bu çalışmalar devam etmektedir.

Bizler yörenin temsilcileri olarak artık Şapinuva’yı Ülke Turizminde üst sıralarda görmek istiyoruz. Yöremizin turizmde ön sıralarda yer alması bölgeye hareketlilik katacak. ilçemizden illere olan göçü azaltacak, yeni istihdam alanları açacak, esnafımıza ekonomik katkı sağlayacak, Ülke, İl ve İlçemizde turizm potansiyelini arttıracaktır. Maalesef ki 30 yıldır yapılan bu çalışmalar ile bir yere varamadık, yapılan kazı çalışmaları ile sesimizi hiçbir yere duyuramadık. Daha Çorum’da bile Şapinuva’nın neresi olduğunu bilmeyenler var. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde yapılacak olan çalışmalar ile bölgemizi ve yöremizi en iyi şekilde ön plana çıkartacak. Ülke hatta Dünya Turizminde ziyaret edilecek bir bölge haline getireceğiz, tabiî ki bunlar siz değerli hocalarımız ve öğrencilerimizin gerçekleştireceği çalışmalar ile olacaktır. Ben bugün buradan mezun olan öğrenci kardeşlerimin mezuniyetlerini tebrik ediyor, kendilerini yetiştiren eğitim görevlileri ve ailelerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ