ÇORUM TİME

Süslü kadınlardan bisiklet turu

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Çorum’da da geleneksel hale gelen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ gerçekleştirildi.

Süslü kadınlardan bisiklet turu
296
20 Eylül 2021 - 10:21

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Çorum’da renkli görüntüler eşliğinde tamamlandı.‘ Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Çorum’da da geleneksel hale gelen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ gerçekleştirildi. Kadeş Barış Meydanı’nda bisikletleriyle toplanan kadınlar, Saat Kulesi, Çorum Müzesi istikametinde bisiklet sürüşü yaparak, ‘otomobilsiz hayat’ konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştılar. Erkek bisiklet sürücülerinin de destek verdiği etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

ÖNCE SÜSLENDİLER, SONRA BİSİKLET SÜRDÜLER

Çorum’da bir araya gelen kadınlar, ‘Otomobilsiz Kent Günü’nde pedal çevirerek bisikletin günlük yaşamdaki önemine dikkati çekti. ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize eden Melek Gizem Çataroğlu, amaçlarının hem iklim krizine, hem de kadınların toplumda daha fazla görünürlüğüne dikkat çekmek olduğunu söyledi. İzmir ‘de 2013 yılında başlayan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’, 9 yılda büyüyerek önce Türkiye’de daha sonra dünyadaki diğer şehirlerde destek buldu. 30 ülkedeki 150 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen bisiklet turu, Çorum’da da gerçekleşti. Kadeş Barış Meydanında bir araya gelen kadınlar ‘Otomobilsiz Kent Günü’ kapsamında hem bisikletin önemine dikkat çekmek için cadde ve sokaklarla pedal çevirdi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonun Çorum ayağında görev alan Melek Gizem Çataroğlu, trafikte bisiklet yollarının kullanımının gelişmişlik göstergesi olduğunu ifade etti.

Çataroğlu, “Aslında bisiklet yolu olmasa bile yollarda bizim de hakkımız var. Artık bunun bilincini öğrenmemiz gerekiyor. Daha tam oturmuş değil ama bir ilerleme görüyoruz daha da ilerleyeceğine inanıyorum” diye konuştu. Çorum’da da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun 6. kez gerçekleştirildiğini belirten Çataroğlu, “Etkinlik sadece Türkiye’de değil, uluslar arası platformlarda da tanınmaktadır. Bu etkinlik renkli görüntüleriyle Çorum’un tanıtımına katkı sağlayacaktır” dedi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na Çorum Belediyesi de ÇORBİS ile destek verdi. Turun tamamlanmasının ardından kısa bir konuşma yapan Gizem Çataroğlu, etkinliğin düzenlenmesinde destek veren Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ile etkinlikte her türlü güvenlik önlemini alan Çorum Emniyet Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.