ÇORUM TİME

Vatandaşa tuzak kurmayın!

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, hükümetin son aylarda yaptığı yüksek zamların ardından yılbaşı gecesi yaptığı şok zamlarla vatandaşı zor durumda bıraktığını belirterek, zamların 2021 yılı enflasyonuna etki etmemesi amacıyla 1 Ocak’ta geçerli olacak şekilde yansıtıldığını, bunun da halkı kandırmak anlamına geldiğini kaydetti.

Vatandaşa tuzak kurmayın!
157
02 Ocak 2022 - 17:12

Benzin, motorin ve LPG’ye gelen zamların yılbaşı gecesi doruk noktaya ulaştığına dikkati çeken Tahtasız, gece saatlerinde doğalgaz ve elektriğe gelen yüksek zamların ekonomik düzeni içinden çıkılmaz hale getirdiğini savundu.

ZAMLARIN 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BİR OYUNDUR

Son olarak; elektriğe yüzde 52 – 153 arası, doğalgaza yüzde 25, sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 50, motorine yüzde 1.29, benzine yüzde 0.61, LPG’ye yüzde 0.78 zam yapıldığına işaret eden Tahtasız, “Zamlar neden 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girdi? Aralık’ta girseydi 2021 enflasyonu daha yüksek çıkacak, milyonlarca emekli ve çalışanın ücretleri aynı oranda yükselecek, enflasyon karşısında ezdirilmeyecekti. Ancak Saray ve AKP, vatandaşa tuzak kurmayı tercih etti. Lütfen yapılan zamları geri çekin, halkımızı, çalışanlarımızı daha fazla kandırmayın” dedi. Tahtasız, “madem zam yapacaktınız, yılbaşı öncesi yapsaydınız da çalışanlarımızın maaşlarını da ona göre ayarlayıp enflasyon karşısında ezdirmeseydiniz olmaz mıydı?” diye sordu.

FAHİŞ ZAMLARIN GEREKÇESİ NEDİR?

Tahtasız, “iktidarın 81 ilde yüksek fiyatlara yönelik yaptığı denetimlerin tamamen bir illüzyon olduğu bu fahiş zamlarla ortaya çıkmıştır. Fiyat artışının tek sorumlusu iktidarın yanlış ekonomi politikaları ve üretim maliyetlerini katlayan zamlardır. Söz konusu fahiş zamlar öncesi ekranlarda ‘En ucuz elektrik tarifesi Türkiye’de’ diye açıklamalar yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı; bu fahiş zamların gerekçesini de vatandaşa açıklamalıdır. İktidarın ‘Enerji faturalarında fedakârlık yapıyoruz’ söyleminin tamamen aldatmaca olduğu da ortaya çıkmıştır” şeklinde açıklamada bulundu.

KIŞ ORTASINDA YAPILAN ZAMLAR HALKA ZULÜM GETİRİR

Tahtasız, 1 Ocak itibariyle birçok hizmet ve ürüne yeni zamlar yapıldığının altını çizerek, “elektrik, doğalgaz ve akaryakıt, her şeyin temelini oluşturmaktadır. Zamlar bunlarda sınırlı kalmayacak, iğneden-ipliğe tekrar yeni zamlar gelecek ve hayat, ekonomik düzen tamamen alt-üst olacaktır. Kış mevsiminde, işsizliğin doruk noktaya çıktığı bir dönemde yapılan bu zamlar halka zulümdür” diye konuştu. AKP hükümetinin ve Saray’ın artık bu ülkeyi yönetemediğini, vatandaşın güveninin kalmadığını dile getiren Tahtasız, “sandığı getirin. Hemen seçim istiyoruz. Ülkemizin seçime ve yeni bir yönetime ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.