ÇORUM TİME

‘ZARARLI ALIŞKANLIKLAR’ SUNGURLU MYO ANLATILDI

‘ZARARLI ALIŞKANLIKLAR’ SUNGURLU MYO ANLATILDI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
26 Şubat 2014 - 14:52

Son Güncelleme: 26 Şubat 2014 14:52 77a23dee07d31afb9b9087590344d95d-hitit-universitesi-normalYeşilay Sungurlu Şube Başkanlığı tarafından Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine sigara, alkol, uyuşturucu ve kumarla mücadele konulu konferans verildi.
Sungurlu Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif, Yeşilay Sungurlu Şube Başkanı Bekir Sami Ünsal ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Seminere konuşmacı olarak katılan Yeşilay Sungurlu Şube Başkanı Bekir Sami Ünsal madde bağımlılığının bugünün ve yarının en büyük tehlikesi olduğunu söyledi.
BAĞIMLILIK KADINLARDA DAHA FAZLA ARTTI
Ünsal, erkeklerde sigara bağımlılık oranının yüzde 49,5 olduğunu, kadınlarda ise 2009’un son aylarında yaptırdıkları ankete göre 15,7 olan rakamın yüzde 18’e yükseldiğini kaydetti.
Kadınlardaki sigara kullanımda artış olduğuna dikkati çeken Ünsal, ”Bağımlılıklar deyince sadece sigara değil, alkol, sigara, kumar, uyuşturucu ve şans oyunları da var. Bunların her biri birer bağımlılık ve her bağımlılık birer beyin hastalığı. Bir insanın beyin hastalığından bahsediyorsak ve bu hastalık kitleleşmiş ise işte orada çok büyük bir tehlike vardır. Biz genelde bu tehlikenin farkında olmuyoruz” dedi.
UYUŞTURUCU KULLANANLAR EN FAZLA 15 YAŞIYOR
Ünsal, uyuşturucu kullananların en fazla 15 yıl ömre sahip olduklarını belirterek, ”Bu insanlara yazık değil mi? Bu insanlar çok isteyerek mi bu hale geldiler? ‘Bir kereden bir şey olmaz’ gibi masum isteklerle ve en yakın arkadaşlarla gelen bağımlılık türleridir bunlar. Sigara da alkol de böyle. Bir müddet sonra yaşam hakkınızın birileri tarafından elinizden alındığını görüyorsunuz. O halde yaşam hakkının kutsallığı, sadece hakkı kutsal görmekle olmuyor. En yakın arkadaşınızın ve akrabalarınızın yaşam haklarının kutsal olduğuna inanmanız gerekiyor.”
Dünyadaki sigara firmalarının ”Sigaraya başlama yaşını 5’e nasıl düşürebiliriz?” hesabı yaptıklarını savunan Ünsal, ”Bu karar alındığında Türkiye’de sigaraya başlama ortalama yaşı 16 idi. Şimdi ise 10’a düştü. Bu şirketler amaçlarına doğru yaklaşıyorlar. Bu ne demektir? Küçücük kardeşlerimizin ağızlarında sigara ile gezmesi demektir. Bu bir suç mu değil mi, olmalı mı?” diye konuştu.
AFGANİSTAN ÜLKEMİZE HER YIL 82 TON EROİN GELİYOR
Ünsal, sigaraya bağlı hastalıklardan ölen insan sayısında artış olduğunu ifade ederek, ”2011 yılında sadece sigaraya bağlı hastalıklardan ölen insan sayısı 5 milyon. 2012’de beklenen rakam ise 6 milyon. Sadece alkole bağlı hastalıklardan ölen insan sayısı 2011 yılında 2,5 milyon. Bu sene beklenen sayı 3,5 milyon. Burada artış var. Promosyonla uyuşturucu satılıyor. 5 al 3 öde yani içmek için satmak gerekir. Satınca da içenlerin sayısı artacaktır. Afganistan’da üretilen yıllık 365 ton eroinin 82 tonu Türkiye’ye giriyor. Bunun 10 tonu polis tarafından yakalanıyor. Dünyada en başarılı Türkiye narkotik polisi. 72 tonu nereye gidiyor. Burası bir geçiş ülkesiydi buradan Avrupa’ya gidiyordu. Şimdi pazar ülkesiyiz. Promosyonla uyuşturucu sokuluyor. Bu 10-15 yıl içerisinde ortaya gelmiş bir vaka. Bunlar neden insanlığa karşı suç kategorisine girmiyor. Çünkü bu şirketlerin sermayeleri Türkiye gibi ülkelerin bütçelerinin 4-5 katı.” ifadelerini kullandı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ